معرفی سیستم خانه هوشمند

سیستم های کنترل ساختمان عموما در دو دسته بندی قرار می گیرند:

 • کنترل مستقیم دیجیتالی [1] یا  که سیگنال های الکترونیکی را از طریق کامپیوتر دریافت کرده و با پردازش در کنترلر ها برای کنترل مستقیم سیستم ها مورد استفاده قرار می دهند. پیش از این و در ساختمان های قدیمی به جای استفاده از سیگنال ها و تغذیه الکترونیکی ، دمپرها و عملگر ها را با استفاده از هوای فشرده و به صورت پنوماتیکی کنترل می کردند.
 • کنترل  که در آن هر سیستم به طور مجزا و بدون اتصال به سیستم کنترل ساختمان دارای کنترلر هایی است که عموما از پیچیدگی های زیادی برخوردارند و امکان اتصال آن ها از طریق پروتکل های استاندارد ارسال داده به مرکز کنترل یا سیستم کنترل ساختمان وجود ندارد(مثل سیستم های کنترل پکیج های چیلر).

سیستم های کنترل  مزایای زیادی نسبت به کنترل  دارند که از آن جمله می توان به تولید فیدبک های بیشتر ، امکان مانیتورینگ و ایجاد سیسستم کنترل متمرکز و یکپارچه در سیستم های کنترل  اشاره نمود.

سیستم مدیریت هوشمند ساختمان مجموعه­ای از  ها است که بصورت یک شبکه به هم متصل هستند.این مجموعه کنترلرها، اطلاعات سنسورها نظير درجه حرارت، فشار، رطوبت، ولتاژ، آمپر، کالری و یا وضعيت و حالت کارکرد تجهيزاتی نظير پمپ، فن، بویلرو چيلر را که توسط سنسورها و سوئيچ ها),ورودی های سيستم  ) اندازه گيری می شود را دریافت و پس از آناليز آنها فرمان ها را برای اجرا به عملگرها و موتورها نظير شيرهای برقی، موتور دمپرها، کنتاکتورها و غيره ارسال می کند.

 مي تواند در برگيرنده تمام سرویس های الکتریکی , مکانيکی و حفاظتی ساختمان باشد. این سرویس­ها شامل گرمایش، سرمایش، تهویه مطبوع، آسانسور، نيروگاه برق اضطراری، پله برقی، کنترل روشنایی، دوربين مدار بسته، اعلام و اطفای حریق، کنترل تردد و ... هستند. در  شکل ‏2‑1  ورودی ها و خروجی های سیستم مدیریت ساختمان مشاهده می شود.

سيستم مدیریت هوشمند ساختمان با بکارگيری از آخرین تکنولوژی ها در صدد آن است که شرایطی ایده­آل، همراه با مصرف بهينه انرژی در ساختمان ها پدید آورد. این سيستم ها ضمن کنترل بخشهای مختلف ساختمان و ایجاد شرایط محيطی مناسب با ارائه سرویس های همزمان ، سبب بهينه سازی مصرف انرژی ، سطح کارایی و بهره وری سيستم ها و امکانات موجود در ساختمان می شوند. کنترل و دسترسی به سيستم با استفاده از نرم افزارهای مربوطه از هر نقطه درداخل ساختمان و خارج از آن از طریق اینترنت مقدور می باشد. در صورتيکه که استانداردهاي بين المللي در کليه پروسه هاي نيازسنجي، طراحي، نظارت و اجراي سيستم رعايت شده و در طول بهره برداري از سيستم آموزشهاي بومي لازم در اختيار بهره برداران و گروه نت ساختمان قرار گيرد، مي توان به ميزان مورد انتظار باعث ايجاد کاهش در مصرف انرژي گرديد.

برخی از اهداف سيستم مدیریت هوشمند ساختمان

سیستم مدیریت هوشمند ساختمان دارای مزایای بسیار زیادیی است . در ادامه به برخی از اهداف این سیستم اشاره شده است:

 • ایجاد محيطی مطلوب برای افراد حاضر در ساختمان
 • استفاده بهينه از تجهيزات و افزایش عمر مفيد آنها
 • ارائه سيستم کنترلی با قابليت برنامه ریزی زمانی عملکرد
 • کاهش چشمگير هزینه های مربوط به نگهداری و بهينه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی
 • عدم نياز به پيمانکار دائمی ساختمان
 • امکان مانيتورینگ و کنترل تمامی نقاط تحت کنترل از طریق یک  و یا اینترنت
 • با توجه به یکپارچه سازی ساختمان ، تمام تجهيزات بصورت هماهنگ کارکرده و امکان تداخل و بروز مشکلات ناشی از عدم هماهنگی از بين می رود
 • امکان گرفتن گزارش های آماری از تمامی تجهيزات و عملکرد آنها به منظور بهينه سازی مصرف و عملکرد

در راستای رسیدن به این اهداف می توان وظایف زیر را  برای سيستممدیریتهوشمندساختمان در نظر گرفت :

 • کنترل تاسيسات مکانيکی و الکتریکی
 • کنترل سيستم های روشنایی
 • کنترل تهویه مطبوع
 • سيستم اعلام حریق و کنترل دود
 • مدیریت آسانسورها در زمان های خاص

استراتژي هاي مناسب سيستم مدیریت هوشمند ساختمان در کاهش مصرف انرژي

معروفترين روشهاي به کار گرفته شده توسط طراحان مدیریت هوشمند ساختمان  برای کاهش مصرف انرژی توسط طراحان مدیریت هوشمند ساختمان عبارتند از :

 1. خاموش و روشن کردن تجهيزات بر اساس جداول زمانبندي کارکرد
 2. بهره برداري از تجهيزات در صورت نياز و ضرورت.
 3. بهره برداري از مينيمم ظرفيت مجاز در بهره برداري از تجهيزات
 4. محدود کردن تقاضا [1]که موجب قطع برق تجهيزات در صورت بارگذاري بيش از حدود تعيين شده، خواهد شد.

مونيتورينگ وضعيت تجهيزات توسط اپراتورهاي آموزش ديده و بهره برداري از داده ها در رفع مشکلات تجهيزات و بررسي عمکلرد موثر آنها.